84 Ürün
Sırala
84 Ürün bulundu
Toplam: 84 ürün
Sırala
84 Ürün

İlk Adım Bebek Ayakkabıları

Bebek İlk Adım Ayakkabı Modelleri ve Fiyatları

İLK ADIM AYAKKABISI

Ebeveynleri için en değerli varlık olan bebeklerin ilk adımlarını attığı süreçte onlara eşlik eden ilk adım ayakkabıları hayati önem taşımaktadır. Vücudu devamlı gelişen ve değişen bebeklerin yürümeye başladığı ilk andan itibaren güvenli adımlar atmasını sağlayan ayak gelişimini desteklemelidir. Ayakkabı üretiminde yapılan hatalar, yanlış ayakkabı seçimleri gibi nedenler bebek ayak sağlığını olumsuz etkilemekte ve buna bağlı olarak ayak gelişiminde problemlere neden olabilmektedir.

İLK ADIM AYAKKABISI NASIL SEÇİLİR?

Bebeklerin ilk adımlarını atıp yürümeye başlaması ile ilk adım ayakkabısına ihtiyaç duyulmaktadır. Emekleme dönemlerinde ayağı çorap, patik gibi ürünlerle koruma altına alınan bebeklerin ilk adımlarını atmaları ile kullanılmaya başlanması gereken bebek sağlığı ve gelişimi için dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bebekler için ilk adım ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

İlk adım erkek ayakkabı ve ilk adım kız ayakkabı seçimlerinde ayakkabının bebeğin ayak yapısına uygun olması, doğal malzemeden üretilmesi gibi faktörlerden önce dikkat çeken ilk nokta ayakkabının mevsime uygun olarak seçilmesidir.

Yaz mevsiminde ilk adım sandalet ve ilk adım babet, kış mevsiminde ilk adım bot, ilk adım çizme ve ilk adım panduf tercih edilmeliyken; ilkbahar ve sonrabahar mevsimlerinde ise ilk adım sneaker ve ilk adım spor ayakkabı modelleri bebekler için uygun tercihler olacaktır.

İLK ADIM AYAKKABISI NASIL OLMALI?

Bebekler ayakkabının kendisine büyük mü küçük mü olduğunu söyleyemez. Bu nedenle bebekler için ilk adım ayakkabısı seçerken ayakkabının doğru büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabının burun ve topuk bölümleri, genişliği ve uzunluğu bebek ayağında kontrol edilerek ilk adım ayakkabısı seçilmelidir. Bebeğin ayak şekline uygun ve ortopedik ilk adım kız ayakkabısı tercih edilmesi bebeğin konforunu sağlayarak daha rahat adımlar atmasını sağlarken, ayak gelişimini de destekleyerek ilerleyen dönemlerde oluşabilecek rahatsızlıkları engelleyici önlemlerden biri olacaktır.

Bebek ilk adım ayakkabısı dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ayakkabının hafif olmasıdır. Devamlı yalpalayan ve her an düşme riski yüksek bebeğin daha az efor sarf etmesini sağlamak, yorulmasını ve sık sık düşmesini engellemek için ayakkabı tercihi yaparken ayakkabının hafif malzemeden üretilmesine dikkat etmek gereklidir. Tercih edilen ilk adım ayakkabı modelinin bebeğin ayağını sıkmaması gerekmektedir.  Kan akışını engelleyen, dar ilk adım ayakkabıları bebeğin kas ve iskelet yapısına zarar verebilmektedir.

Bebeğin güvende hissetmesi, daha sağlam adımlar atması ve yürümekten korkmaması için ilk adım ayakkabısının kaymaz tabanlı olması da önem taşımaktadır. Kaymaz tabanlı bebek ilk adım ayakkabıları ile bebeğin düşme riski de en aza indirilmiş olmaktadır. Bebek ilk adım ayakkabısının kaymaz taban olmasının yanı sıra ilk adım termo taban ayakkabı ve ilk adım anatomic taban ayakkabı seçeneklerini de unutmamak gerekir. İlk adım termo taban ayakkabı özellikle kış aylarında ayakkabının yerle temasında ayağa geçebilecek soğuğu engellemekte ve ayakların daha sıcak kalmasını sağlamaktadır.

Devamlı gelişme ve büyüme halinde olan bebekler için ayakkabı seçiminde alınacak ayakkabının uygun fiyatlı olması da önem taşımaktadır. İlk adım ayakkabı modellerinden hem uygun fiyatlı hem de kaliteli olan ilk adım ayakkabılarının seçilmesi her geçen gün ayakları büyüyen ve ayakkabı numarası değişen bebekler için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konular arasındadır. İlk adım bebek ayakkabı fiyatları araştırılırken aynı zamanda ayakkabıda kullanılan malzeme kalitesini de göz ardı etmemek gerektiği unutulmamalıdır.

İlk adım ayakkabısı denilince anne babaların akıllarına ilk gelen detaylardan biri de bebek ilk adım ayakkabısında kullanılan malzemedir. Kaliteli ve doğal malzemeden üretilmiş, özellikle iç malzemesi deri ya da doğal pamuk olan bebek ilk adım ev ayakkabıları bebeğin ayak sağlığı için önemli faktörlerdendir. Doğal malzemeden üretilmeyen bebek ilk adım ayakkabılarında bebeğin ayağının terlemesi gibi bir nedenle ayakkabıda açığa çıkabilecek kimyasal bileşenler bebek sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Gerek ilk adım günlük ayakkabı gerekse bebekler için ilgi çekici tercihlerden biri olan ilk adım ayakkabı modellerinden ilk adım ışıklı ayakkabı seçimlerinde deri malzemeden üretilmiş ayakkabılar tercih edilebilir. Derinin ayağın şeklini kolayca alabiliyor olması, doğal yapısı sayesinde nefes alabilen özellikte olması ve dolayısıyla bebek ayağının fazla terlemesini engelleme özelliği İlk adım deri ayakkabıların popülerliğini artırmaktadır.

İlk adım ayakkabı seçimlerinde olmazsa olmaz özelliklerden biri de ayakkabının kolay kullanıma uygun olmasıdır. Cırt cırtlı bebek ilk adım ayakkabı modelleri kolay giydirilme ve çıkarılma özelliği ile ebeveynlere kolaylık sağladığı gibi bebeğin bunalmasını da engellerken olası durumlarda hızlı reaksiyon alarak ilk adım ayakkabısının bebek ayağından çıkarılmasını da sağlayacaktır.

İLK ADIM AYAKKABISI NE ZAMAN ALINIR?

İlk adım ayakkabılarının ne zaman alınması gerektiği, bebeğe ilk adım ayakkabısının ne zaman giydirilmeye başlanacağı en çok merak edilen sorulardan. Bebekler emekleme ve evde ilk adımlarını atmaya başlama sürecinde ayakkabıya ihtiyaç duymazlar. Bebeğin ayaklarının yere temas etmesi ayak kaslarının gelişmesi ve bebeğin adımlarını doğru şekilde atması için oldukça önemlidir.

Bebeklerin evde, düz zeminde yalın ayak ya da çoraplar ile yürümesi başlangıçta en sağlıklı olandır. Bebek ne zaman ki ilk adımlarını sokakta atmaya başlayabilir, ki bu genellikle 12 – 15 ay civarlarında gerçekleşir, bebek ilk adım ayakkabılarını almanın vakti geldi demektir.

İLK ADIM AYAKKABI NUMARASI

Bebek ayak sağlığı için ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurları sıralamıştık. İlk adım ayakkabı numarası ise ayak sağlığını etkileyen ve bebekten bebeğe farklılık gösteren bir durum. İlk adım ayakkabısını seçerken bebeğin ayakkabı numarasını doğru belirlemek bebeğin hem anlık hem de gelecekteki ayak sağlığını olumsuz etkilememek için dikkat edilmesi gereken bir nokra. Bebeğin ilk adımlarını doğru ve sağlıklı şekilde atması hem psikolojik hem de fiziksel gelişimi için oldukça önemli.

Bebek ayak numarasını belirlerken yapılması gereken, bebek ayak ölçüsünün doğru şekilde alınmasıdır. Bebeğin en uzun parmağı ile topuk uzu arasındaki mesafenin doğru şekilde ölçülmesi gerekmektedir.

Bebeğin en uzun parmağının ucu ile topuk ucu arasındaki mesafeyi doğru şekilde ölçtükten sonra bebeğin ayak santimine uygun olan ayakkabıyı tercih edebilirsiniz.

İlk adım ayakkabı seçiminde bebeğinize giydirdiğiniz ayakkabıda parmak ucu ve topukta boşluk kalmış olmasına, ayakkabının bebeğin ayağını yanlardan ve bilekten sıkmıyor olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bebek ayaklarının hızla geliştiğini göz önünde bulundurulursa, bebeğe giydirilen ilk adım ayakkabısının sıklıkla kontrol edilmesi ve gerekli oldukça değiştirilmesi gerekmektedir.