62 Ürün
Sırala
62 Ürün bulundu
Toplam: 62 ürün
Sırala
62 Ürün

ÇOCUK SPOR AYAKKABI MODELLERİ

Çocuk ayakkabısı alışverişi her ebeveyn için giyim alışverişinin en zorlu olanıdır. Ayakkabının şık ve beğenilen bir model olmasından ziyade, seçilen ayakkabı gün boyu dur durak bilmeyen çocukların rahat etmesini sağlamalı ve ayak gelişimini desteklemelidir. Hem kız hem de erkek çocuk ailelerinin en çok tercih ettiği çocuk ayakkabısı modeli çocuk spor ayakkabılarıdır. Çocuk spor ayakkabıları her yaştan çocuğun severek kullandığı, çocukluğu boyunca ayaklarına en çok eşlik eden ayakkabı modelidir. Gerek şık kombinleri tamamlarken gerekse sokakta, parkta, bahçede oynarken kullanılan çocuk spor ayakkabıları oldukça fazla renk ve tasarım çeşitliliğine sahiptir. 

Ebeveynler tarafından çocuk spor ayakkabı modellerinden en çok tercih edilenler beyaz ve siyah spor ayakkabılarıdır. Her renk ve tarz kıyafet için tamamlayıcı parçalar olan, gerek okulda gerekse oyun alanlarında kullanılabilen kız çocuk beyaz spor ayakkabı, kız çocuk siyah spor ayakkabı ve erkek çocuk beyaz spor ayakkabı ile erkek çocuk siyah spor ayakkabı seçenekleri en çok tercih edilen spor ayakkabı modelleridir.

Çocuk ayak sağlığını önemseyen ve ayak gelişimini destekleyici özellikte ayakkabı üretimi yapan Vicco, çocuk spor ayakkabı alanında da müşterilerine onlarca farklı seçenek sunmaktadır.  Vicco çocuk spor ayakkabıları hafif, esnek ve özel tabanlı olması; klasik, desenli, simli ve armalı seçenekleri ile dikkat çekmektedir. Çocuk spor ayakkabıları arasında en dikkat çekici olanı ise ışıklı çocuk spor ayakkabı modelidir. Tüm modellerde olduğu gibi ayak sağlığı ve gelişimini destekleyen Vicco ışıklı spor ayakkabı alanında da ailelerin yanında olmaktadır. Tüm Vicco marka spor ayakkabılarına www.vicco.com.tr adresinden ve Vicco konsept mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Çocuk ayak gelişiminin doğru şekilde devam etmesi için ebeveynlerin yöneldiği çocuk spor ayakkabı modellerinden biri de çocuk ortopedik spor ayakkabıları. Ortopedik ayakkabı bilinenin aksine; sağlıklı ayaklarda ayak, ayak bileği ve bacakta oluşabilecek rahatsızlıkları engellemek amacıyla tercih edilmesi gereken bir ayakkabı modeli değildir. Çocuk ortopedik spor ayakkabıları; ayak, ayak bileği ya da bacakta oluşan sağlık problemi sonucunda, alanında uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen ve kişiye özel seçilmiş ayakkabılardır. Sağlıklı bir çocukta tercih edilmesi gereken spor ayakkabı seçeneği ortopedik değil anatomik çocuk spor ayakkabı modeli olmalıdır. Anatomik yapılı ayakkabılar, oldukça yumuşak yapılı ayakkabılardır. Kısa sürede çocuğun ayak şeklini alan anatomik çocuk spor ayakkabıları çocuğun ayak sağlığının korunmasına ve ilerleyen yaşlarda oluşabilecek ayak sağlığı sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

ÇOCUK SPOR AYAKKABI NASIL OLMALI?

Spor ayakkabılar ebeveynler tarafından çocukları için en çok tercih edilen ayakkabı modellerinden biridir. Kullanım sıklığı nedeniyle satın alırken tüm ayakkabı modellerine göre en çok dikkat edilmesi gereken model de haliyle çocuk spor ayakkabıları oluyor. 

Çocuklar için spor ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta ayakkabının üretildiği materyaldir. Ayakkabı üretiminde kullanılan malzeme çocuk ayak sağlığını etkileyen ilk faktördür. Çocuk spor ayakkabıları diğer tüm ayakkabılarda olması gerektiği gibi doğal ve nefes alan malzemeden üretilmelidir. Çocuklar devamlı hareket halindedir ve özellikle yaz aylarında ayakları yetişkinlere oranla çok daha fazla terleyebilmektedir. Doğal malzemeden üretilmemiş ayakkabılarda, terleyen ayakların ayakkabıyı ıslatması sonucu sağlığa zararlı kimyasal maddeler açığa çıkabilmekte ve çocuk ayak sağlığına zarar verebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek adına ayakkabı satın alırken seçilen ayakkabının doğal malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Doğal malzemeden üretilen ayakkabılar teri kolayca emeceği gibi ayağa zarar verecek kimyasal maddeler içermemektedir. Terleme nedeniyle ıslanan ayakkabının havalandırılması gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Nemlenen ayakkabı 12 saate kadar ancak kuruyacağından çocuğun en az iki tane kullanılabilir ayakkabısı olmasına ve ayakkabıların dönüşümlü giyilmesine dikkat edilmelidir. 

Çocuklar için spor ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ayakkabının esnek ve hafif olmasıdır. Alışveriş sırasında beğenilen spor ayakkabı iki ucundan tutup esnetilerek test edilmelidir. Esnek ve hafif ayakkabılar çocuğun rahat hareket etmesini sağlarken kolay yorulmasını da engelleyerek özgürce dolaşıp oynamasına olanak sağlayacaktır. Seçilen ayakkabı aynı zamanda yumuşak bir yapıya sahip olmalıdır. Ayağın şeklini kolay alabilen yumuşak tabanlı ayakkabılar çocuk ayak gelişimini destekleyerek ileride oluşabilecek ayak sağlığı bozukluklarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır.

ÇOCUK SPOR AYAKKABI NASIL SEÇİLİR?

  • Çocuklar için spor ayakkabı alışverişi yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta alışverişte ayakkabıyı kullanacak çocuğun bulunmasıdır. Çocukların ayak numaraları hızla değişmektedir. Ayrıca ayakkabıların kalıpları da birbirinden farklıdır. Çocuğun ayak numarası ve yapısına uygun ayakkabıyı seçmek için deneme yanılma yöntemi kullanılmalı, çocuğun mevcut ayakkabı numarası baz alınarak alışveriş yapılmamalıdır.
  • Ayakkabı için “Zamanla açılır.” ya da “Seneye de giyilir.” gibi kavramlar kullanılmamalıdır. Her zaman çocuğun ayağına tam olan, ayağı sıkmayan ve büyük de gelmeyen ayakkabılar tercih edilmelidir. İki ayağın birbirinden farklı numarada olması gibi durumlarda büyük olan ayak baz alınarak ayakkabı alışverişi gerçekleştirilmelidir.
  • Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarında ayakları günün ilerleyen saatlerinde hafif şişmektedir. Ayak şişmesi durumu ayakkabı numarasının belirlenmesinde yanıltıcı olabilmektedir. Bu tip durumlara karşı ayakkabı alışverişleri öğleden sonra yapılmalıdır. Bu sayede satın alınan ayakkabı gün içerisinde ayak şişmeleri sonucu çocuğu rahatsız etmeyecek ve çocuğun gün boyu konforlu olmasını sağlayacaktır.
  • Ayakkabı alışverişinde denenen ayakkabı eğer çorapla giyilecek bir ayakkabıysa ayakkabı çorapla denenmelidir. Çorap ile kullanılacak ayakkabıların çorapsız denenmesi yanıltıcı olacağından doğru beden de ayakkabı seçimi yapılamaması çocuk ayak sağlığı için problemler çıkarabilmektedir.
  • Beş yaşından küçük çocuklar için tercih edilen ayakkabı cırtlı ayakkabı modellerinden olmalıdır. Bağcıklı ayakkabılar çocuklar için kullanımı zorlaştıracağı gibi çözülebilen bağcıklar nedeniyle anlık kazalara da sebebiyet verebilecektir.

Çocukların ayakkabıcısı Vicco’ nun tüm kız çocuk spor ayakkabı ve erkek çocuk spor ayakkabı modellerine www.vicco.com.tr üzerinden ya da Vicco konsept mağazalarından ulaşabilirsiniz.